PZP a stret so zverou: Čo by ste mali vedieť

Stret so zverou je bežným problémom na cestách, ktorý môže spôsobiť vážne škody na vozidle a dokonca aj zranenia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako PZP (povinné zmluvné poistenie) pokrýva škody spôsobené stretom so zverou a čo by ste mali vedieť, aby ste boli chránení pred takýmito nehodami.

PZP a škody spôsobené stretom so zverou

PZP je základným poistením pre motorové vozidlá, ktoré pokrýva škody spôsobené tretím stranám v prípade dopravnej nehody. Avšak PZP nepokrýva škody na vlastnom vozidle, čo zahŕňa aj škody spôsobené stretom so zverou. Aby ste boli chránení pred takýmito škodami, musíte mať havarijné poistenie, ktoré pokrýva škody na vlastnom vozidle v prípade dopravnej nehody alebo iných udalostí, ako je stret so zverou.

Havarijné poistenie a stret so zverou

Havarijné poistenie poskytuje ochranu pre vlastné vozidlo v prípade škôd spôsobených stretom so zverou. Rozsah pokrytia závisí od konkrétnej poisťovacej zmluvy a podmienok stanovených vašou poisťovňou. Všeobecne platí, že havarijné poistenie pokrýva náklady na opravu alebo náhradu vozidla v prípade poškodenia alebo totálnej škody.

Ako postupovať po strete so zverou

Ak ste mali na ceste stret so zverou, postupujte nasledovne:

 1. Zastavte vozidlo na bezpečnom mieste a zapnite výstražné svetlá.
 2. Skontrolujte, či ste alebo niekto z pasažierov zranený. Ak sú zranenia vážne, zavolajte záchranku.
 3. Ak je to bezpečné, skontrolujte škody na vozidle a vyfotografiujte ich pre poisťovňu.
 4. Ak je zviera zranené alebo mŕtve, kontaktujte miestnu políciu alebo príslušnú organizáciu starajúcu sa o zver.
 5. Kontaktujte svoju poisťovňu a podajte nárok na poistné plnenie. Priložte fotografie a poskytnite všetky potrebné informácie o nehode.

Prevencia stretov so zverou*

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť minimalizovať riziko stretu so zverou na cestách:

 1. Buďte pozorní, najmä v oblastiach s vysokým výskytom zveri. Varovné značky a informačné tabule vám môžu naznačiť, že ste v oblasti s vyšším rizikom stretu so zverou.
 2. Jazdite rýchlosťou prispôsobenou podmienkam na ceste a obmedzte rýchlosť v oblastiach s vysokým výskytom zveri.
 3. V noci a za zhoršených viditeľných podmienok používajte diaľkové svetlá, pokiaľ to nie je na úkor bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky.
 4. Buďte pripravení na náhle zastavenie alebo zmenu smeru jazdy, ak sa zviera objaví na ceste.
 5. Ak zbadáte zviera na ceste alebo pri ceste, znížte rýchlosť a klaksónom ho upozornite na svoju prítomnosť.
 6. V prípade, že sa zviera približuje k vozovke, pripravte sa na možný únikový manéver alebo zastavenie vozidla, aby ste predišli kolízii.

PZP nepokrýva škody na vlastnom vozidle spôsobené stretom so zverou, preto je dôležité mať havarijné poistenie, ktoré vás chráni pred takýmito škodami. Dodržiavaním preventívnych opatrení môžete minimalizovať riziko stretu so zverou a zabezpečiť bezpečnosť seba, svojho vozidla a zvierat na cestách. V prípade nehody so zverou postupujte podľa uvedených krokov, aby ste zabezpečili rýchle a efektívne riešenie poistnej udalosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *