Detoxikácia pečene zlepší vstrebávanie živín

V našom tele sa odohráva množstvo procesov. Ich plynulosť však ovplyvňujeme našim životným štýlom, ktorý môže skutočne narušiť fungovanie jednotlivých orgánov, ktoré zabezpečujú naše správne zdravie. Strava a životný štýl sú najväčšie činitele toho, prečo sa náš stav možno neočakávanie zhoršuje. Preto je dôležité si posvietiť práve na tieto dva faktory. Ich konkrétny obsah si zmienime nižšie. Aby ste sa ale svojmu telu odvďačili za to, že to s vami ťahá, je žiaduce, aby ste to urobili v podobe detoxikácie. Tá má za úlohu prečistiť váš organizmus od škodlivých usadených toxínov, ktoré už vaša pečeň nestíha sama triediť. Preto by vám určite neuškodilo, ba naopak, len pomohlo, ak by ste jej v tom trochu dopomohli. Ako taká detoxikácia pečene prebieha a ako ju docieliť sa dočítate nižšie.

Aká je jej funkcia?obrazok pecene

Paradoxným je, že pečeň má čistiacu funkciu. To znamená, že jej úlohou je okrem iného čistiť váš organizmus od toxínov a iných látok, ktoré ste do seba prijali, vstrebali… Nie je ničím novým, ak povieme, že dnešný svet je preplnený škodlivinami a škodliviny prijímame dokonca aj z ovocia a zeleniny. Každý má svoju mieru únosnosti a to sa týka aj tohto čistiaceho orgánu. Ak ju presiahne, jednoducho už nezvláda vaše telo prirodzene detoxikovať a tak nemusí odstrániť všetky škodlivé látky, čo má za následok rôzne zdravotné dopady, o ktorých vám povieme nižšie. Minimum, čo môžete pre vaše správne fungujúce vnútro urobiť, je obmedziť škodliviny a dopomôcť jednotlivých orgánom v ich vylučovaní.

Ako zistiť, že si vaše telo žiada detoxikáciu pečene?

Spomalenie funkcií tohto orgánu naznačuje viacero faktorov a ani jeden neberte na ľahkú váhu. Skôr si je nutné uvedomiť, čo robíte zle a čím skôr tieto zlozvyky resp. chúťky zmeniť. Problém s pečeňou a jej funkciou čistenia a detoxikácie organizmu môžete mať, ak ste na sebe spozorovali poruchy trávenia, bolesti v bruchu, častú únavu a malátnosť aj bez toho, aby ste podávali veľké psychické a fyzické výkony, nespavosť, zmeny farby stolice a moču, žltkastý odtieň pokožky či dokonca jej svrbenie. Takže ako vidíte, potreba detoxikácie pečene sa neprejavuje len priamo na mieste, kde sa nachádza, ale na celom tele, nakoľko jej funkcia ovplyvňuje skoro všetko. Tento problém sa rovnako prejavuje aj tlakom na pravej časti spodného rebra.

V každom prípade ale buďte opatrný. Vždy je bezpečnejšie a istejšie zájsť za lekárom, nakoľko môže ísť aj o vážnejší problém. Vyššie uvedené symptómy síce naznačujú, že vaša pečeň by uvítala asistovanú detoxikáciu, no dôležité je, aby lekár vylúčil niektoré z najčastejších ochorení. Medzi ne zaraďujeme žltačku, zápal žlčníka, žlčové kamene, pečeňové škvrny, usádzanie tuku, zvýšenú hladinu bilirubínu, celkové zlyhanie, cirhózu a nanešťastie aj rakovinu. Ako vidíte, možností je skutočne veľa. Určite ale nie je našim cieľom vás nejako strašiť, len vás oboznámiť o všetkých možnostiach, hoc nie sú príjemné ani vtedy, keď sa len čítajú. Kiež by každý problém znamenal to, že vaše telo a orgány, akými je aj pečeň, si vyžadujú len detoxikáciu.

Čo ju poškodzuje?

Ako sme sa zmienili už v úvode, vašu pečeň poškodzujete hlavne tým, čo jete a životným štýlom ako takým. Jednoznačne najhoršie na ňu vplývajú cigarety, alkohol, drogy a stres. Ďalšími faktormi sú mastné, vyprážané, údené, prislané, prisladké jedlá a nápoje, ktoré ju zaťažujú niekoľkonásobne a tým aj sťažujú jej fungovanie. Veľkou bombou pre prirodzenú detoxikáciu pečene sú aj produkty s množstvom konzervačných látok a farbív.

Ani tento orgán sa nevyhýba vplyvom genetiky. Preto je dosť možné, ak s ňou mal problémy niekto z vašich rodičov, postretne to aj vás. No aj tento faktor môžete eliminovať a to tak, že pečeni budete v detoxikácii pomáhať nižšie uvedenými radami.

Prečistenie pečene dosiahnete takto

Ak trpí telo, trpíme aj my. Preto je v našom záujme, aby sme chybu vyriešili čo najskôr a nemuseli sa ďalej trápiť. Prvým dôležitým krokom je zmeniť svoje stravovacie návyky. Druhým krokom je užívanie podporných látok. V detoxikácii a prečisťovaní pečene výrazne dopomáhajú niektoré lieky, výživové doplnky, sirupčeky a špeciálne bylinkové čaje, ktoré si môžete zakúpiť aj bez predpisu. Ich efekt ale umocňuje už vyššie zmienený zmenený stravovací režim.

Aby ste sa čím skôr dostali do tej najlepšej telesnej kondície, pridajte si do svojho života kúsok pohybu, ak ste si ho doposiaľ veľmi nedopriali. Pre úspešnú detoxikáciu pečene je nutné obmedziť príjem tukov, sladkých jedál a nápojov, soli, údenín a samozrejme vyprážaných jedál. Tuku sa však nezbavujte úplne, len ho minimalizujte, nakoľko je pre telo potrebná aj táto zložka, ale len v minimálnom množstve. Zbavenie sa ostatných surovín ale nebude na škodu. A samozrejme nezabudnite ani na pravidelný pitný režim. mrkvovy dzus

Medzi prospešné suroviny v detoxikácii pečene zaraďujeme napríklad čučoriedky, ostružiny, červenú repu, marhule, broskyne, zelenú fazuľu, pšenicu, pór, reďkovku, mrkvu, petržlen, žihľavu, medvedí cesnak, celozrnné obilniny, ryby a kuracie mäso. Z byliniek sú vhodné petržlen, rasca, zázvor ( v malom množstve), čierne korenie, chren, paštrnák, bobkový list, bazalka, rozmarín, mäta, rumanček, škorica atď. Jednotlivé zložky je ale nutné skombinovať s prípadnými inými problémami, pretože sa navzájom môžu vylučovať. To znamená, že stav jedného problému sa môže zlepšiť, no druhý problém sa môže zhoršiť. Preto buďte obozretný.

Celkovo však prečistenie pečene podporujú všetky potraviny, ktoré obsahujú vitamín C, E, selén a betakarotén. Tie sa často vyskytujú aj vo výživových doplnkov či iných podporných metódach detoxikácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *