Ako znížiť tlak a požiť si čo najdlhšie

Ľudskú rasu trápi najviac ťažkostí a onemocnení spomedzi žijúcich organizmov. Je to hlavne kvôli tomu, že naše telo je dokonalý, komplikovaný, ale zosúladený systém. Ten funguje na základe činnosti orgánov. Ak sa činnosť niektorých z nich naruší, nastáva problém. V dnešnom článku sa nebudeme sústrediť na každý orgán, ale len na jeden konkrétny problém. Tým problémom je vysoký krvný tlak, ktorý postihuje hlavne starších ľudí, no čím ďalej, tým viac sa vyskytuje aj u mladších generácií. Ako zamedziť tomu, aby sa objavoval, ako ho liečiť a ako znížiť tlak a čo ho vlastne spôsobuje? To sa dozviete nižšie.

Čo znamená, ak máte vysoký krvný tlak?

Je rozdiel, či k zvýšeniu dochádza len pri športovej aktivite, chorobe a stresových situáciách alebo ide o chronický problém. Pri prvom type ide o normálny prejav zvýšenej srdcovej činnosti, kostra so srdcovym tepomčím srdce reaguje na uskutočnenú námahu. Po upokojení resp. vydýchaní sa ale všetky hodnoty zvyknú vrátiť do normálu. Čiže znižovanie vysokého tlaku liekmi či inými prípravkami nie je nutné.

Horšie je to, ak ide o chronické ochorenie. To znamená, že zvýšený tlak si nameriate aj bez toho, aby ste vykonávali namáhavú aktivitu. Resp. Namáhavé sa vám bude zdať aj to, čo namáhavým nie je. Viac o tom si ale povieme nižšie v príznakoch ochorenia. Vo všeobecnosti je potrebné chronický vysoký tlak znížiť preto, lebo v dôsledku rôznych faktorov došlo k zúženiu a ku kôrnateniu ciev a tepien. To má za následok, že krv vo vašom tele prúdi rýchlejšie, čo ovplyvňuje aj srdcovú aktivitu, ktorá je taktiež zvýšená. Z toho pramení množstvo iných komplikácií, o ktorých vám taktiež povieme nižšie.

Ideálne hodnoty namerané tlakomerom predstavujú známych 120/80. Ak ste jemne nad alebo pod, ešte nemusíte stresovať a hľadať riešenia ako si tlak okamžite znížiť. Ak ste už ale vysoko nad hodnotou alebo pod hodnotou, je dobré v pozorovaní pokračovať. Ak sa hodnoty nemenia, navštívte lekára, ktorý vám urobí ďalšie vyšetrenia, aby odhalil pôvodcu problému. Taktiež, aby vás oboznámil o možnostiach liečby.

Príznaky a rizikové faktory

Ak sa necítite dobre, ešte to automaticky neznamená, že máte vysoký tlak, ktorý musíte okamžite pomocou silných liekov znížiť. Vyššie sme uviedli, že dôležité je dlhodobejšie pozorovanie a najlepšie aj pravidelné meranie tlakomerom (aj domácim), aby ste zbytočne nepanikárili. Nasledujúce príznaky vám môžu pomôcť v určení tohto typu problému. Ak ich na sebe spozorujete, je dobré si overiť u lekára, či ide skutočne o problém, ktorého sa obávate alebo o inú zmenu v tele. Každopádne vylúčenie škodlivých vplyvov vám pomôže aspoň dočasne aktuálny vysoký tlak znížiť, a to aj bez liekov a predpisov.

U ľudí s týmto typom problému pozorujeme príznaky ako bolesť a tlak v hlave a v hrudi, zmeravenie prstov, hučanie v ušiach, krvácanie z nosa, podráždenosť, zvýšená únava, niekedy aj nespavosť, búšenie srdca, rýchle vyčerpanie, dýchavičnosť, opuchy členkov a tváre, nadmerné potenie, poruchy videnia atď.

Na srdcovocievne problémy trpia nielen pacienti, ktorí túto neduhu zdedia do vienka. Ale môžete si ich privodiť aj sami. Vysoký tlak sa u vás môže objaviť, ak vediete pasívny štýl života bez pohybových aktivít, máte sedavé zamestnanie, veľa sa stresujete alebo máte nadváhu. Zlé stravovanie je jedným z najrizikovejších faktorov, pretože práve to môže komplikovať činnosť srdca a ciev. Tlak sa vám postupne môže zvyšovať, ak konzumujete príliš slané, sladké, mastné, údené alebo vyprážané jedlá či sladké vody. Znížiť ho však môžete limitovaním týchto škodlivých vplyvov. Negatívny dopad v tomto kontexte predstavuje aj fajčenie a pitie alkoholu.

Ako znížiť vysoký krvný tlak aj bez liekov?

Nemusíte byť odborníkom, aby ste na to prišli aj sami. Vyššie sme uviedli faktory, ktoré zapríčiňujú srdcovocievne problémy. Ak sa im budete vyhýbať, nie je tu len šanca, že dosiahnete zníženie tlaku doma a bez pomoci liekov. Ale dokonca to funguje aj ako prevencia pred vznikom tejto diagnózy. To znamená, že pokiaľ máte obezitu, podstúpte opatrenia, aby ste schudli. Vyhýbajte sa stresovým situáciám. Ak stres pociťujete dennodenne v práci, radšej sa poobzerajte po nejakej inej ponuke. Pridanie športu, hlavne kardiocvičení vášmu srdcu len pomôže.

Znížiť vysoký krvný tlak bez liekov znamená vylúčiť hore uvedené škodlivé potraviny a začať konzumovať viac ovocia, zeleniny a vlákniny. Ideálne sú červená repa – cvikla, jablká, ryby, kuracie mäso, uhorky, jogurty, všeobecne produkty s vitamínom C, ovsené vločky, cesnak, cibuľa, strukoviny atď. Ako dochucovadlo používajte prírodné prípravky, napríklad med. Kávu, čierne a zelené čaje či iné nápoje s kofeínom vylúčte úplne.

Ak vám ale tlak náhle stúpne aj nad bežne namerané hladiny, jeho zníženie docielite upokojením. Ľahnite si, zhlboka dýchajte, doprajte si prívod čerstvého vzduchu. Pokojne si zoberte aj tabletku, špeciálne kvapky či čaj.

Radšej sa liečiť liekmi ako vôbecmnozstvo liekov

Ak ste na sebe spozorovali hore uvedené problémy a diagnózu vám potvrdil aj lekár, no vy sa aj napriek tomu rozhodnete „umelú“ liečbu nepodstúpiť, doslova hazardujete so svojim životom. Dôležité je vedieť, že znížiť tlak si nemusíte len pomocou liekov a tabletiek na predpis a zmenou životosprávy. Zakúpiť si môžete aj prírodné produkty na báze tabletiek, výživových doplnkov, kvapiek či sirupov, ktoré vám vedia taktiež pomôcť. Určite by sme ale chceli dodať, že výživové doplnky sa užívajú skôr ako prevencia, nie ako liečivo.

Každopádne, každá zvolená cesta poctivej liečby je lepšia ako ignorovanie diagnózy. Srdce, cievy a krvný obeh je to najhlavnejšie, čo nám zabezpečuje život. Ak sú poškodené a nesnažíme sa ich dať do poriadku, hrozia veľké komplikácie. Cievy sa môžu upchať až roztrhnúť, čím zabránia prekrvovaniu a okysličovaniu jednotlivých orgánov a končatín. To môže mať za následok amputáciu končatín, kolaps obličiek, poškodenie alebo stratu zraku. Okrem toho, neliečený vysoký tlak zvyšuje riziko srdcovej a mozgovej príhody, mŕtvice, Alzheimerovej choroby a demencie. Pochopiteľne hrozí aj smrť. Veríme, že tieto dôvody vás prinútili prehodnotiť vážnosť situácie, a váš vysoký tlak ste sa rozhodli liečiť a čo najlepšie aj okamžite znížiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *